Zarejestruj

Likwidacja szkody - prywatnie czy z AC?

Forum o ubezpieczeniach AC (Auto Casco) samochodów? Jaka firma ma najlepsze OC? Gdzie nie robią problemów z wypłatami odszkodowań? Opinie i pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Likwidacja szkody - prywatnie czy z AC?

Postprzez consigliere » Pn maja 14, 2018 8:13 pm

Dzień dobry,
mam auto w leasingu (aktualna wartość ~150 tys pln) z ubezpieczeniem AC w Allianz. Składka na ten rok za OC+AC+NNW to 4750 pln. Wspomnę, że nigdy nie korzystałem z likwidacji szkody z użyciem AC stąd potrzeba porady.

W dniu dzisiejszym, wyjeżdżając z parkingu niefortunnie zahaczyłem murek i skończyło się uszkodzeniem boku, konkretnie 3 elementów :/ Na szczęście rana jest dość ‘powierzchowna’. ASO nieoficjalnie powiedziało, że skasują za to ~5tys pln. Z kolei zaufany lakiernik ocenił, że spokojnie zmieści się w 1000-1200 pln.

Proszę o pomoc / sugestie jaki wariant teoretycznie może być dla mnie najbardziej opłacalny.
1) Po pierwsze czy warto naprawiać szkodę z AC? Z tego co wstępnie się dowiedziałem, zwyżka na kolejny rok nie powinna być większa jak 10% zatem jeśli dobrze rozumiem (przy założeniu aktualnych stawek za ubezpieczanie) +~500 pln. Reasumując, takie rozwiązanie będzie atrakcyjniejsze niżeli robienie tego na własny koszt u swojego lakiernika.
2) Po drugie, jeśli skorzystam z naprawy w ramach AC to czy robić bezgotówkowo w ASO czy rozważyć wariant gotówkowy i naprawić u swojego lakiernika?
3) Jaką teoretycznie kwotę mogę otrzymać w przypadku rozliczenia gotówkowego? Jakie znacznie ma w tym wypadku wartość pojazdu? W sensie na ile prawdopodobne jest, że likwidator policzy średnią rynkową cenę za element typu 400 pln x 3 i zaoferuje odszkodowanie w wysokości 1200 pln?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

Doradca reklama

Podpowiadam

Doradca
Podziękował : 2 razy

Re: Likwidacja szkody - prywatnie czy z AC?

Postprzez Ubea » Wt maja 15, 2018 6:34 am

consigliere napisał(a):1) Po pierwsze czy warto naprawiać szkodę z AC? Z tego co wstępnie się dowiedziałem, zwyżka na kolejny rok nie powinna być większa jak 10%

Kiedyś było tak, że zwyżka za jedną szkodę wynosiła średnio 10%. Teraz jednak ubezpieczyciele często stosują większe podwyżki (o 20% i więcej). W kalkulatorze OC/AC (link w podpisie) możesz zobaczyć, jakie składki zaproponują Ci ubezpieczyciele w dwóch scenariuszach: brak szkód na AC oraz jedna szkoda w zeszłym roku. Na tej podstawie będziesz mógł ocenić, czy to będzie opłacalne.

Bywalec forum
Podziękował : 0 razy

Re: Likwidacja szkody - prywatnie czy z AC?

Postprzez versus » Śr maja 16, 2018 8:06 am

Po pierwsze napisz, czy umowa ac zawarta jest w ramach oferty flotowej leasingu? Jeżeli tak, to często warunki umowy obejmują np. ochronę zniżek po 1 lub kilku szkodach... Takie postanowienie możesz mieć również w indywidualnej umowie ubezpieczenia.

Po drugie, jak będziesz już korzystał ze swojego ubezpieczenia AC, to nie ma znaczenia wysokość wypłaconego odszkodowania (chyba, że jest w/w ochrona zniżek, która czasami ma limity). W każdym przypadku w przyszłym (i nie tylko w przyszłym) roku będziesz więcej płacił za AC. Pamiętaj, że jak obecnie masz max zniżki, to ponownie je będziesz miał dopiero po kilku latach a nie od przyszłego roku :(

Ubezpieczyciel kosztorysowo wyliczy Ci tyle, że na 99% nie wystarczy na naprawę nawet bez rachunków :( Stawki 50-55 zł. netto za rbg i najtańsze zamienniki, często z dodatkowym potrąceniem za amortyzację. Jak zdecydujesz się na naprawę w miarę nowego samochodu (wnioskuję po wartości), to naprawiaj raczej w serwisie.

W mojej ocenie: płacisz za ubepzieczenie prawie 5.000 zł. rocznie i zastanawiasz się nad zgłaszaniem szkody lub naprawą pojazdu w warunkach garażowych?

Powrót do Ubezpieczenie AC