Zarejestruj

Odmowa przyznania renty wypadkowej

Ubezpieczenia w razie chorób oraz za urlopy macierzyńskie. Ubezpieczenia wypadkowe zabezpieczające przed wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Odmowa przyznania renty wypadkowej

Postprzez thieri1 » Wt lut 07, 2017 5:15 pm

dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w sprawie.

Mój mąż zmarł w wypadku w pracy.

ZUS zbierał dokumenty by przyznać mi i dzieciom rentę wypadkową oraz odszkodowanie.

Wszystko szło ok.

Dziś dostałam jednak pismo z ZUS że jednak nie dostanę renty bo zmarły mąż miał zaległości w składkach społecznych.

Jak to teraz zrobić bo on nie żyje więc tego nie może zapłacić, a z tego co mi mówili w ZUS ja też tego zrobić nie mogę.

Bardzo proszę o pomoc.

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący

Re: Odmowa przyznania renty wypadkowej

Postprzez kamila432 » Cz lut 16, 2017 4:25 pm

Okropna sytuacja. Bardzo Ci współczuję. Na Twoim miejscu zgłosiłabym się do prawników z drb. Tak zrobiła moja mama po śmierci taty w wypadku samochodowym. Pomogli jej, więc mam nadzieję, że tobie też pomogą. Powodzenia!

Bywalec forum

Re: Odmowa przyznania renty wypadkowej

Postprzez OdszkodowaniaPCO » Wt lut 21, 2017 11:04 am

Z tego co Pani napisała wnioskujemy, że mąż miał podpisaną umowę o pracę. W takiej sytuacji składki na ubezpieczenie społeczne opłaca pracodawca, stosownie uszczuplając z tego tytułu wynagrodzenie pracownika. Brak terminowego opłacania składek skutkuje naliczaniem odsetek przez ZUS. Jeżeli odsetki nie przekroczą kwoty 8,70 zł, to zostają anulowane i płatnik uiszcza tylko kwotę zaległych składek. W razie występowania opóźnień możliwe jest ukaranie płatnika (a więc w tym przypadku pracodawcy) karą grzywny do 5000 zł.

W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić jak duże są to opóźnienia, jak wiele ich jest (o ile takie informacje nie zostały już wskazane w decyzji ZUS o odmowie wypłaty renty, jeśli ich brakuje należałoby wystąpić do ZUS z prośbą o informacje). Od decyzji ZUS można się odwołać (najczęściej w ciągu miesiąca, pouczenie w tym zakresie znajduje się na dole pisma), w zależności od skali opóźnień można również próbować wnioskować do ZUS`u o przywrócenie terminów płatności składek (pytanie czy problemem są opóźnienia czy też brak wpłat z tego tytułu za poszczególne okresy).

Decyzja jednak każdorazowo zależy od indywidualnej interpretacji i decyzji danego zakładu ZUS. Niemniej jednak jeżeli jak wspomniano na początku, mąż miał podpisaną umowę o pracę, to konsekwencje nieopłacania składek w terminie w pierwszej kolejności powinien ponosić pracodawca, na dowód można przedstawić w ZUS`ie umowę o pracę męża. Być może gdyby ukarano pracodawcę zaistniała by podstawa do odwołania od decyzji, dzięki powoływaniu się na fakt, że nie mąż dokonywał wpłat tylko jego pracodawca, zatem nie miał on wpływu na terminy dokonywania przelewów do ZUS z tego tytułu.

W razie pytań lub problemów - prosimy o kontakt.

Powrót do Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe