Zarejestruj

Zasiłek macierzyński a nowa ustawa

Ubezpieczenia w razie chorób oraz za urlopy macierzyńskie. Ubezpieczenia wypadkowe zabezpieczające przed wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Zasiłek macierzyński a nowa ustawa

Postprzez ANIAK » Cz kwi 28, 2016 7:27 pm

Witam,

U dwóch księgowych dostałam sprzeczne informacje. Prowadzę firmę od 2017 roku. W tym samym roku zaszłam w ciążę, opłaciłam 3 najwyższe składki i zostałam objęta najwyższymi składkami. Najpierw L4 do momentu porodu, później macierzyński. Aktualnie jeszcze 2 miesiące jestem na macierzyńskim. Firma nadal funkcjonuje. Moje pytanie brzmi:

- czy jeśli zajdę w ciążę przed końcem urlopu macierzyńskiego i trafię na L4 to automatycznie zostanę nadal objęta tymi samymi, wysokimi świadczeniami?

W nowej ustawie jest taki artykuł:

"Art. 22. 1. Zasiłki chorobowe, wyrównawcze, macierzyńskie i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie art. 1 pkt 8–12, wypłaca się na zasadach i w wysokości obowiązujących przed tym dniem za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy."

Czy brak przerwy między urlopem macierzyńskim a kolejnym urlopem "ciążowym" nie oznacza ciągłości niezdolności do pracy? Dziękuję za odpowiedź.

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący
Podziękował : 0 razy

Re: Zasiłek macierzyński a nowa ustawa

Postprzez elbruska » Pt maja 06, 2016 2:46 pm

W takiej sytuacji najlepiej udać się do ZUS'u i tam zapytać, ewentualnie zadzwonić na infolinię. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze.

Powrót do Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe