Zarejestruj

jak się ubezpieczyć?

Forum o KRUS - porady i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeznaczona jest dla osób utrzymujących się się z rolnictwa.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

jak się ubezpieczyć?

Postprzez dagmara22 » Cz paź 16, 2014 11:31 am

jutro ojciec odpisze mi hektar pola jest to połowa łąki połowa pole uprawne. Mąż pracuje na umowie na stałe, ja zajmuję się małym dzieckiem i nigdy nie pracowałam ubezpieczenie mam z urzędu pracy. Mieszkamy u rodziców męża którzy mają gospodarstwo rolne w którym im pomagamy. chciałabym zacząć płacić składki na poczet późniejszej renty czy emerytury, narazie o pracy nie ma mowy i moje pytanie brzmi; czy w takim wypadku przy tak znikomej ilości gruntu mogę ubezpieczyć się w krus?
Czy mógłby mnie ktoś pokierować co mam robić krok po kroku od jutrzejszego podpisania aktu notarialnego? Proszę o pomoc.

Zasłużony

Re: jak się ubezpieczyć?

Postprzez andrzej » Cz paź 16, 2014 3:01 pm

Z tego co pamiętam, trzeba zgłosić do:
-Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
-Urzędu Miasta i Gminy (w celu naliczenia, bądź zwolnienia z podatku)
-KRUS-u
Poza tym, trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika.

Początkujący

Postprzez maniahirsz » Śr lut 04, 2015 3:56 pm

Czy jeżeli posiadam ziemie i jej nie uprawiam - dzierżawię - to mogę zapisać się do krus i korzystać z ich emerytury później?

Początkujący

Postprzez natan » Pt lut 06, 2015 8:19 pm

Podstawą ubezpieczenia w Krusie jest prowadzenie działalności rolniczej. Jeśli uprawiasz ten swój kawałek ziemi, nie masz innego ubezpieczenia, nie masz renty lub emerytury to możesz się zgłosić do krus do ubezpieczenia dobrowolnego (bo zakładam że powierzchnia tej ziemi nie przekracza 1 ha przeliczeniowego). W tym ubezpieczeniu musisz koniecznie płacić terminowo składki, bo inaczej wypadasz z niego, ale potem możesz znowu się ubezpieczyć.

Powrót do KRUS