Zarejestruj

L4 - KRUS i Ubezpieczyciel

Forum o KRUS - porady i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeznaczona jest dla osób utrzymujących się się z rolnictwa.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

L4 - KRUS i Ubezpieczyciel

Postprzez emsig » Cz kwi 02, 2015 9:28 pm

Witam wszystkich.

Zwracam się z dość nietypowym problemem ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji a sprawa jest dla mnie poważna. Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale.

Aktualnie od ponad 2 lat mam ubezpieczenie społeczne w KRUSie. Od niedawna jestem również ubezpieczony w PZU od NNW. Problem w tym, że w czasie gdy to ubezpieczenie było już załatwiane a jeszcze nie obowiązywało przytrafiła mi się niestety kontuzja (nie związana z rolnictwem). Jeszcze tego samego dnia (6 marca) miałem wizytę w przychodni, badania i rozpoznanie problemu przez lekarza przebiegły sprawnie. Na koniec Pani zapytała czy potrzebuję L4, a ponieważ leczenie miało trwać ok 2-2,5 miesiąca, niewiele się zastanawiając poprosiłem o to L4 gdyż w KRUSie wypłacają 10 zł za dzień zwolnienia jednak dopiero po 30 dniach nieprzerwanej choroby.

Tutaj moje pierwsze pytanie. Jak wiem L4 jest wystawiane w trzech papierkach, jeden dla mnie, jeden zachowuje przychodnia a co się dzieje z trzecim w przypadku KRUSu?

Dalsza część mojego problemu rozbija się o ubezpieczenie w PZU. Kiedy nastała już data rozpoczęcia obowiązywania tego ubezpieczenia (10 marca) udałem się tym razem prywatnie do innej przychodni (13 marca). Jako, że pomiędzy wizytami w tych przychodniach była różnica tygodnia rozpoznanie lekarskie było praktycznie takie same. Na koniec pytanie o L4 i tutaj również o nie poprosiłem tym razem już z myślą o przesłaniu do PZU (również zwracają parę złotych za dzień choroby plus odszkodowanie). To zwolnienie było oczywiście wystawione z późniejszą datą. Tego wcześniejszego nie mógłbym wysłać do PZU ponieważ jego data była wcześniejsza niż data rozpoczęcia obowiązywania ubezpieczenia.

Tutaj moje drugie pytanie. Gdzie trafiają te zwolnienia i czy jedno z drugim nie będą się „gryzły”? Zaznaczam, że jedno miałem zamiar wysłać do KRUS a drugie do PZU.

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Przesłać oba zwolnienia do obu instytucji czy raczej z jednej zrezygnować a jeżeli tak to z której? Dodam, że kwoty o jakie toczy się cała gra są podobne w KRUSie jak i w PZU z niewielkim wskazaniem na PZU dlatego nie zależy mi jakoś bardzo na jednej z tych opcji. Oczywiście najlepiej by było gdybym mógł skorzystać z obu ale nie chciałbym sobie narobić niepotrzebnie problemów przez te zwolnienia L4 dlatego zwracam się do Was z tym zapytaniem

Z góry dziękuje za jakąkolwiek poradę lub wskazówki.

Pozdrawiam

Moderator Lokalny
Podziękował : 0 razy

Re: L4 - KRUS i Ubezpieczyciel

Postprzez Finansolog » Cz kwi 02, 2015 11:46 pm

Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym i dodatkowym. W tej sytuacji ślesz do KRUS jako L4, natomiast do PZU jako roszczenie odszkodowania za NNW. W PZU mogą nie zechcieć wypłacić ponieważ najprawdopodobniej dojdą do tego, że byłeś z tą kontuzją u lekarza zanim zaczęło obowiązywać NNW, ale wysłać nie zaszkodzi:) Te ubezpieczenia nie są od siebie zależne, możesz mieć wykupione nawet 10 różnych NNW, a następnie w razie wypadku od każdego należy Ci się odszkodowanie i nie wpłynie to na ZUS lub KRUS.

Powrót do KRUS