Zarejestruj

Zalenie mieszkanie - poszkodowana

Forum o ubezpieczeniach nieruchomości: domów, mieszkań, domów w budowie, domków letniskowych, itd. Gdzie najtaniej ubezpieczymy nasz majątek? Jakie opcje ubezpieczenia najlepiej wybrać? Na co zwracać uwagę?
Początkujący
Podziękował : 1 razy

Zalenie mieszkanie - poszkodowana

Postprzez kedu » Pt kwi 14, 2017 12:28 pm

Sasiad zalal mi mieszkanie. Doklanie sufit w 3 pomieszczeniach. Zastaniawiam sie jak podejsc do tematu. Byli u mnie hydraulicy ze spoldzielni i spisali ze nastapilo zalanie. Niestety sąsiad zdazyl juz u siebie posprzatac = wystarczylo wytrzec dobrze parkiet jak widac.

Ma OC w zyciu prywatnym ale ja tez mam ubezpiecznie mieszkania czyli majatkowe. Czy moge dochodzic swoich praw z jego jak i mojego ubezpieczenia i tym sposobem udzyskac wiecej pieniedzy?

I kolejne pytanie: czy jesli mam wybor to lepiej z jego OC dochodzic czy z mojego? I dla czego? Np. czy traci sie wtedy znizki? Ktore jest optmalniejsze dla poszkodowanego i czemu

Dziekuje za wszelkie porady

Doradca reklama

Podpowiadam

ubezpieczenie domu
Zasłużony
Podziękował : 4 razy

Re: Zalenie mieszkanie - poszkodowana

Postprzez mfind » Pt kwi 14, 2017 12:49 pm

Przede wszystkim trzeba ustalić, co było przyczyną zalania. Można to uczynić zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela sąsiada, który w ramach postępowania likwidacyjnego ustali okoliczności faktyczne zdarzenia. Jeśli nie stwierdzi swojej odpowiedzialności za szkodę uznając, że sąsiad nie miał nic wspólnego ze szkodą, wtedy będziesz zmuszony skorzystać ze swojego ubezpieczenia.

Nie ma możliwości, aby uzyskać dwa odszkodowania, bo byłoby to potraktowane jako bezpodstawne wzbogacenie. Najprościej mówiąc, co do zasady, towarzystwa ubezpieczeniową są zobowiązane zwrócić Ci koszty do wysokości poniesionej szkody, czyli jak jeden ubezpieczyciel wypłaci za mało, możesz zwrócić się do drugiego o dopłatę.

Zasadniczo lepiej dochodzić z OC sąsiada.

Szerzej o ubezpieczeniu mieszkania przeczytasz tutaj:

https://www.mfind.pl/akademia/abc-likwidacji/likwidacja-szkody-po-zalaniu-mieszkania-co-zrobic/

https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenie-mieszkania/kto-zaplaci-za-zalanie-twojego-mieszkania/

https://www.mfind.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/zalanie-mieszkania-odszkodowanie/
Za ten post autor mfind otrzymał podziękowanie od:
kedu

Początkujący
Podziękował : 0 razy

Postprzez AnetaHawryluk1 » Pt sie 04, 2017 4:04 pm

Witam
Moje mieszkanie zostało zalane wodą deszczową ponieważ przy wykonywaniu remontu elewacji i wymiany rynien wykonawca zaniedbał zabezpieczenie dachu i niestety padał deszcz. Wykonawca ma swoją działalność ubezpieczoną, zgłosiłam szkodę aby z jego oc uzyskać ubezpieczenie. Przyjechał rzeczoznawca i wykonał kosztorys na 538 zł. Najprawdopodobniej taka kwota wystarczyłaby na zakupienie farb i pomalowanie scian. Dostałam jednak decyzję o przyznaniu mi kwoty odszkodowania pomniejszonej o franszyzę redukcyjną w wys. 300 zł. Na konto przelano mi 238 zł i ja mam z tego pokryć sobie straty, które ktoś mi wyrządził w moim mieszkaniu. Czy jest sens odwoływać się?

Początkujący
Podziękował : 0 razy

Postprzez carotka » Cz sty 25, 2018 1:09 pm

Ja tez miałam zalana piwnicę przez ulewy. Skontaktowałam się z concordia, przesłałam zdjęcia i w ciągu tygodnia miałam już wypłacone pieniądze za szkodę, kwota odpowiednia do powstałej szkody.

Powrót do Ubezpieczenie mieszkania i domu