Zarejestruj

Kara nałożona przez UFG

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Kara nałożona przez UFG

Postprzez nat1 » Pn sty 14, 2019 4:33 pm

Witam.
Posiadam pojazd historyczny (ciągnik). W momencie przepisania tego ciągnika przez mojego ojca na mnie pojazd ten miał 40 lat. Nie ubezpieczyłem go ponieważ ciągnik nie poruszał się drogami publicznymi (stał w garażu) no i był pojazdem historycznym (powyżej 40 lat). Pojazd ten został wbrew mej woli użytkowany przez znajomego. Można powiedzieć, że ciągnik ten został ukradziony z garażu. Pojazdem tym znajomy spowodował mi szkodę. Wezwałem wtedy policję na interwencję.Potem zgłosiłem ten fakt na policję. Policja wszczęła postępowanie z mojej inicjatywy przeciwko znajomemu (krótkotrwałe przywłaszczenie mienia wbrew mej woli), zresztą które zostało później umorzone. Policja przyjmując moje zeznania, poprosiła o dokumenty potwierdzające moją własność (ciągnik), tzn dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. I wtedy to okazało się, że nie ma ubezpieczenia. Policja o tym fakcie powiadomiła UFG, który natomiast wystawił na mnie karę. Odwoływałem się kilka razy, pisząc, że to nie ja byłem obsługującym pojazd, że to ja wystąpiłem na drogę postępowania sądowego, załączyłem dokumenty potwierdzające dochodzenie. Podałem na potwierdzenie tej sytuacji dane policji, która była wtedy na interwencji oraz pisałem, że jest to pojazd historyczny i dlatego nie był ubezpieczony. Mimo moich argumentów UFG nie chce mnie słuchać i nie chce odstąpić od anulowania kary. UFG twierdzi, że pojazd powinien być ubezpieczony pomimo 40 lat i pomimo tego że nie był użytkowany. Nie rozumiem dlaczego ta kara jest na mnie nałożona skoro ktoś inny wbrew mej woli uruchomił ten pojazd.
Nie wiem co mam w danej sytuacji zrobić. Nie wiem jak mam sporządzić pismo, żeby w końcu odtapiono od tej kary.

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący
Podziękował : 0 razy

Re: Kara nałożona przez UFG

Postprzez LighthouseKancelaria » Śr lut 20, 2019 12:00 pm

A czy pojazd był zarejestrowany jako pojazd historyczny? Z samego faktu, że miał ponad 40 lat nie wynika uznanie go za pojazd historyczny.

Doradca
Podziękował : 2 razy

Re: Kara nałożona przez UFG

Postprzez Ubea » Śr lut 20, 2019 2:42 pm

LighthouseKancelaria napisał(a):A czy pojazd był zarejestrowany jako pojazd historyczny? Z samego faktu, że miał ponad 40 lat nie wynika uznanie go za pojazd historyczny.

Polemizowałabym.
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych definiuje pojazd historyczny następująco:

"pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10, będący:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;"

Zgodnie z tą definicją pojazd, który ma co najmniej 40 lat staje się automatycznie pojazdem historycznym i nie trzeba nic dodatkowego robić, by tak się stało.

Powrót do Ubezpieczenie OC