Zarejestruj

Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Bywalec forum
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): Wt lut 19, 2013 12:28 pm
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez Jarosław B. » Pn mar 25, 2013 8:02 am

Nieopłacenie komunikacyjnej składki OC nikomu nie ujdzie bezkarnie. Każdy taki przypadek wytropi elektroniczny policjant i przyśle mandat do domu. Komputerowy system pozwala na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdów mechanicznych na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe. Jego brak, np. ujawniony podczas rutynowej kontroli policji, był zawsze kosztowny. Od początku 2018 roku kary za brak OC są jeszcze wyższe. Np. za brak polisy powyżej dwóch tygodni trzeba zapłacić aż 3200 zł - informuje "Gazeta Polska Codziennie". Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara wynosi 4,8 tysiąca złotych.

Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni - zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. kary podstawowej. Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią, ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery, przyczepy itp., nie mają prawa poruszać się po polskich drogach.

Ponadto teraz policjantów zastąpiły komputery Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ubezpieczyciele muszą w ciągu dwóch tygodni wysłać informację o sprzedaży polisy do tego funduszu. Teraz uzyska on dostęp online do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu będzie można porównać datę rejestracji pojazdu z terminem wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli system wykryje różnicę, kierowca nie uniknie kary.

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po naszych drogach jeździ ok. 250 000 aut bez ubezpieczenia OC. Kierowcy nie posiadający ważnej polisy powodują coraz więcej wypadków, za które odszkodowania wypłacane są przez UFG. Przekłada się to na łączną kwotę wypłacaną przez fundusz. W 2012 roku wzrosła ona o ponad 12 proc. i wyniosła aż 69 mln zł. Pieniądze te pochodzą z polis wykupywanych przez uczciwych kierowców.

Dzięki tzw. "wirtualnemu policjantowi" Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już w 2012 r. wykrył 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC. Z kar z tego tytułu fundusz uzyskał 1,2 mln zł. Teraz system zostanie udoskonalony o dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu możliwe będzie porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Liczba mandatów z pewnością wzrośnie.

źródło: PAP, UFG

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Początkujący
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): Wt mar 26, 2013 5:11 pm
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Re: Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez Jarex » Wt mar 26, 2013 5:13 pm

No to pięknie...
Teraz się trzeba pilnować na każdym kroku w tej Polsce - masakra

Bywalec forum
Posty: 36
Dołączył(a): So mar 30, 2013 11:54 am
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Re: Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez Jumex » So mar 30, 2013 12:00 pm

Jarex napisał(a):No to pięknie...
Teraz się trzeba pilnować na każdym kroku w tej Polsce - masakra


Dokładnie....
Szukają żeby zedrzeć z obywateli każda złotówkę...

Początkujący
Posty: 7
Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 11:21 am
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Re: Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez matowy » Wt kwi 02, 2013 11:40 am

Czemu narzekacie. Postawcie się w sytuacji, że to Wam albo Waszym bliskim wyrządza szkodę, ktoś kto nie posiada wykupionego OC... Fundusz Gwarancyjny w ten sposób chce zmobilizować ludzi do płacenia - i moim zdaniem - robi to skutecznie. Oczywiście mowa tutaj jeśli ktoś nie posiada w ogóle OC. Bo jeśli nie wypowiedział OC i zapomniał wykupić polisy na nowy rok to nie traktuje się tego jako brak polisy, tylko brak dokumentu (czyt. mandat 50zł od Policji) jeżeli zaś nie masz polisy bo:

1. Wypowiedziałeś umowę i nie ubezpieczyłeś pojazdu;
2. Kupiłeś pojazd i ubezpieczenie się skończyło;
3. Nie zapłaciłeś raty i ubezpieczenie się skończyło.

To wówczas podlegasz karze z UFG, aktualne wysokości opłat karnych -> http://www.ufg.pl/web/guest/oplaty-karne;jsessionid=049AE97CE06CEED365B34A3A10A20CB6

Moim zdaniem artykuł nieudolnie napisany trochę. Nie można mówić o mandacie karnym w odniesieniu do OPŁATY KARNEJ z UFG, bo to nie jest mandat karny. Mandatem karnym jest mandat wystawiany przez Policjanta w momencie braku potwierdzenia OC przy sobie (czyt. 50 zł) a nie przez Fundusz.

Pozdrawiam,
Mateusz Królak
Agent Ubezpieczeniowy

Bywalec forum
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 11:29 pm
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Re: Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez hector2 » Cz kwi 04, 2013 3:04 pm

I BARDzo dobrze. Jak największe kary za coś takiego

Początkujący
Posty: 15
Dołączył(a): Pn kwi 22, 2013 10:29 am
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Re: Koniec bezkarnej jazdy bez OC

Postprzez amator » Pn kwi 22, 2013 11:32 am

Kary takie są i będą bo ubezpieczenie jest obowiązkowe. To jak to stać was na samochód a nie stać żeby kupić ubezpieczenia? Jeśli tak to autobusem jeździć.

Powrót do Ubezpieczenie OC 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników