Zarejestruj

Nie terminowe powiadomienie ubezpieczyciela OC o zbyciu auta

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Nie terminowe powiadomienie ubezpieczyciela OC o zbyciu auta

Postprzez woyak » Wt wrz 26, 2017 7:03 pm

Witam,

przed 4 tygodniami zbyłem auto (darowizna)wraz z ubezpieczeniem OC, które obowiązuje jeszcze przez ok 7 miesięcy i jest w pełni opłacona. Niestety nie zdążyłem powiadomić jeszcze ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Dowiedziałem się właśnie, że miałem na to 14 dni
Nowy właściciel wypowiada właśnie umowę, ponieważ chce ubezpieczyć auto w nowej ubezpieczalni.

Chciałbym się dowiedzieć jakie są sankcje za nieterminowe powiadomienie ubezpieczalni o zbycie?
Czy sankcją jest jedynie to, że nie zwrócą części składki, za czas od zbycia pojazdu do momentu wypowiedzenia? (Świadczyłby o tym poniższy fragment artykułu, który znalazłem w internecie ale nie mam pewności ...)
Czy też w ogóle nie można wypowiedzieć już tego ubezpieczenia?

Jeżeli przeniesiemy prawo własności pojazdu (np. sprzedając pojazd) wraz z umową ubezpieczenia zawartą od 11 lutego 2012 r. jesteśmy zobligowani podać zakładowi ubezpieczeń następujące dane nowego posiadacza:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub

2) nazwę, siedzibę i numer REGON.

Uwaga! Musimy to zrobić w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu.

Sankcją za niespełnienie powyższego obowiązku jest ponoszenie przez posiadacza pojazdu, który przeniósł prawo własności pojazdu (np. sprzedał pojazd), odpowiedzialności solidarnej wraz z nowym właścicielem wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia własności pojazdu do dnia powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń pojazdu. Odpowiedzialność solidarna oznacza, iż zakład ubezpieczeń może dochodzić całości lub części długu od byłego i nowego posiadacza łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna. Zaspokojenie ubezpieczyciela przez jednego z nich zwalnia z odpowiedzialności drugiego.

Dziękuję z góry

Doradca reklama

Podpowiadam

Doradca
Podziękował : 2 razy

Re: Nie terminowe powiadomienie ubezpieczyciela OC o zbyciu auta

Postprzez Ubea » Śr wrz 27, 2017 6:57 am

Zwrot składki nie ma nic wspólnego z tym, kiedy powiadomisz ubezpieczyciela o nowym właścicielu. Poniżej dokładne wytłumaczenie o co chodzi w tych zapisach ;)

W odpowiedzialności solidarnej opisanej w artykule zacytowanym przez Ciebie chodzi o rzecz następującą: gdybyś miał OC na raty i sprzedał samochód np. 15 lipca, a dopiero 10 sierpnia byś o tym powiadomił ubezpieczyciela, to towarzystwo ubezpieczeniowe mogłoby wybrać, czy żądać od Ciebie czy od nowego właściciela zapłaty raty, której termin spłaty wypadałby między 15 lipca a 10 sierpnia. Czyli mogłoby zdarzyć się tak, że nie masz już auta, a i tak musisz płacić za nie ratę OC.

Czasami jest też tak, że sprzedawca auta w ogóle nie poinformuje o zmianie właściciela. Kiedy kończy się okres poprzedniego OC, ubezpieczyciel automatycznie je przedłuża na następny rok (bo nie wie, że auto ma już innego właściciela), no i żąda zapłaty od osoby, która już dawno sprzedała to auto. Oczywiście w takiej sytuacji, jeśli się okaże umowę kupna-sprzedaży czy darowizny, to nie trzeba będzie płacić składki, no ale zawsze to dodatkowe, niepotrzebne zamieszanie.

Do zwrotu niewykorzystanej składki masz natomiast prawo dopiero w momencie, kiedy nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia.

Zatem przekładając to na Twoją sytuację: poinformuj jak najszybciej ubezpieczyciela, że zmienił się właściciel, tak by nie było żadnych wątpliwości. Natomiast kiedy nabywca wypowie już ubezpieczenie OC, zwróć się do towarzystwa o zwrot niewykorzystanej składki (otrzymasz pieniądze za okres od dnia wypowiedzenia OC przez nabywcę do końca okresu polisy).

Powrót do Ubezpieczenie OC