Zarejestruj

Ile mam czasu aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Ile mam czasu aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

Postprzez barteeko » So lut 01, 2014 5:58 pm

Witam. Mam takie pytanie
W pazdzierniku 2013 zakupilem od goscia z Sosnowca samochód fiat cinquecento 900 który stał na Gliwickich blachach. (czyli samochód nie był zarejestrowany na niego).
Ubezpieczenie było już na gościa z Sosnowca.

21 Stycznia sprzedałem samochód kupcowi . Nie rejestrowałem tego samochodu. (Jezdzil dalej na gliwickich blachach)

Dzisiaj przyszedł mi list od ubezpieczyciela MTU , że mam do zapłaty 1180 zł za ubezpieczenie.
Z tego co słyszałem od dnia sprzedaży mam 14 dni aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jeszcze tego nie zrobiłem.
Teraz we wtorek mijają te 2 tygodnie .
W jakiej sytuacji teraz jestem ?
Jeśli pójde w poniedziałek zgłosić sprzedaż samochodu w ubezpieczalni będe zobowiązany do zapłaty tej kwoty ubezpieczenia ?
Jak wygląda moja sytuacja ?
Proszę o szybką poradę.
Dziękuje serdecznie i pozdrawiam :)

Zasłużony

Re: Proszę o poradę dot. ubezpieczenia.

Postprzez Agnieszka » N lut 02, 2014 9:45 am

Składka która Ci przyszła z MTU to prawdopodobnie rekalkulacja składki. Jak kupiłes samochód powinieneś zgłosić to w MTU. Na podstawie danych z umowy kupna sprzedazy ( ktore zapewne dostarczył zbywca ) towarzystwo naliczyło Ci róznicę wynikającą z danych.
Powinienes jak najszybciej skontaktować się z MTU w celu uzupełnienia swoich zniżek i okazania dokumentu sprzedazy wiec ta rożnica składki napewno sie obnizy i bedzie przerekalkulowana od pazdziernika do stycznia.
Nie odwlekaj tego bo MTU Ci nie odpusci a tylko rosna Ci odsetki.

Początkujący

Re: Ile mam czasu aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

Postprzez ktos » So lut 22, 2014 2:11 pm

Ja jak sprzedawałem samochód to z tego co się orientowałem to miałem siedem dni na wypowiedzenie umowy i z w sumie z mojej strony jako sprzedającego to tyle :)
Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz...

Bywalec forum

Postprzez Ekspert_Link4 » Pn lut 24, 2014 2:36 pm

Po zakupie auta używanego nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. jego historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Można też skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym samemu i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

Jeśli natomiast kupimy auto, które nie jest ubezpieczone, musimy po prostu pamiętać żeby wykupić polisę OC w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zniosła tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie artykułu 28a, którego głównym celem było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

Obecnie po zakupie używanego auta należy pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było wcześniej. Trzeba zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.

Pozdrawiam,

Ekspert LINK4

barteeko napisał(a):Witam. Mam takie pytanie
W pazdzierniku 2013 zakupilem od goscia z Sosnowca samochód fiat cinquecento 900 który stał na Gliwickich blachach. (czyli samochód nie był zarejestrowany na niego).

21 Stycznia sprzedałem samochód kupcowi . Nie rejestrowałem tego samochodu. (Jezdzil dalej na gliwickich blachach)

Dzisiaj przyszedł mi list od ubezpieczyciela MTU , że mam do zapłaty 1180 zł za ubezpieczenie.
Z tego co słyszałem od dnia sprzedaży mam 14 dni aby poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jeszcze tego nie zrobiłem.
Jeśli pójde w poniedziałek zgłosić sprzedaż samochodu w ubezpieczalni będe zobowiązany do zapłaty tej kwoty ubezpieczenia ?
Proszę o szybką poradę.

Bywalec forum

Postprzez suchy » Cz cze 12, 2014 9:22 am

no własnie, po stronie sprzedająceg lezy w sumie tylko zgłoszenie fakt sprzedaży. Choć zdarza się często, ze im jakies dokumenty giną więc czaem bezpodstawnie wysyłają wezwania, a człowiek musi latac i załatwiać

Początkujący

Postprzez Drak » Pt sie 29, 2014 10:47 pm

barteeko napisał(a):Witam. Mam takie pytanie

Proszę o szybką poradę.

Trzeba dostarczyć ubezpieczycielowi umowę kupna sprzedaży, Zapłaci Pan za okres kiedy ubezpieczenie figurowało na pana czyli pomiedzy jedną transakcją a drugą
I am mad...

Powrót do Ubezpieczenie OC