Zarejestruj

Odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy

Dyskusje na temat szkód, wypadków i odszkodowań. Opinie i porady.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy

Postprzez Piotrass » Śr lut 17, 2016 4:45 pm

Witam
Niedawno mialem stluczke, kierowca nie wyhamował i udezyl w tyl mojego samochodu, sila rozpedu, moje auto, udezylo w auto przede mną.
Uszkodzenia nie sa duze. Zglosimem szkode na infolinii, otrzymalem numer sprawy.
Osoba przyjmujaca zgloszenie, na podstawie tego, co mowilem, przyjela, ze uszkodzenia sa znaczne a z uwagi na to, ze moj samochod ma 13 lat (Renault ESPACE IV 2003r.), zasugerowala, ze moze dojsc do uznania szkody calkowitej (takie odnioslem wrazenie). Oczywiscie, poinformowalem, ze na szkode calkowita nie zgodze sie, poniewaz uszkodzenia nie sa duze, a ja w ostatnim czasie, ponioslem koszta zwiazane z naprawami - "podszykowaniem" samochdu.
Po dluzszej rozmowie, zostalem poinformowany o mozliwosciach:
- naprawa samochodu w rekomendowanym przez ubezpieczyciela warsztacie, wtedy ogledziny nastapia tam na miejscu i nastapi bezgotówkowe rozliczenie ubezp. z tym warsztatem.
- wybor mojego warsztatu i wizyta likwidatora w celu dokonania ogledzin oraz wyceny.
Prosilem o danie mi czasu, zebym zorientowal sie w sytuacji. Pojechalem do rekomendowanego warsztatu, pojechalem do innego, niezaleznego warsztatu, zasiegnalem opinii o mozliwych kosztach.
W kolejnym dniu, skontaktowalem sie ubezpieczycielem sprawcy i poprosilem o udzielnie informacji, dotyczacej mozliwosci wyplaty odszkodowania, na podstawie zgloszenia - wyczytalem w internecie, ze taka mozliwosc rowniez istnieje, a o ktorej nie zostalem poinformowany, podczas zglaszania szkody.
Niestety, Pani poinformowala mnie, ze taka mozliwosc istnieje, ale dopiero po wizycie likwidatora i ocenie powstalych szkod.
Odnosze wrazenie (choc moge sie mylic, dlatego prosze o pomoc), ze jak zgodze sie na wizyte likwidatora i dojdzie do ogledzin, to automatycznie, nie bedzie miala mocowania, mozliwosc zamkniecia sprawy bez dokonywania ogledzin i wyplaty odszkodowania na podstawie zgloszenia.
Niemal półgodzinna rozmowa na infolinii, odbywala sie na zasadzie przepychanek: ja prosilem o poinformowanie mnie o zasadach i mozliwosciach dokonania rozliczenia na podstawie zgloszenia i zamkniecie sprawy, a Pani po drugiej stronie, co chwila próbując skontaktowac sie z likwidatorem, upierala sie, ze nie ma takiej mozliwosci bez dokonania ogledzin.
Uwazam, ze jako poszkodowany, mam prawo do wgladu we wszystkie mozliwosci dokonania "naprawy powstalej szkody" i wybor najkorzystniejszej dla siebie formy, a nie przystawac na narzucone przez ubezpieczyciela sprawcy warunki.

Bardzo prosze o konsultacje w tej sprawie.
Pozdrawiam
Piotr Sobczynski

Początkujący
Podziękował : 1 razy

Re: Odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy

Postprzez Maniek6 » Pt lut 19, 2016 9:03 am

Witam,
a na jakiej podstawie Ubezpieczyciel ma wypłacić odszkodowanie?!

Oględziny rzeczoznawcy to standardowa procedura w przypadku szkody komunikacyjnej. Nikt nie wypłaci odszkodowania tylko na podstawie Twojego telefonicznego zgłoszenia.

Początkujący

Postprzez Piotrass » Pt lut 19, 2016 11:06 am

I tu mylisz sie, jedna z opcji, jest wyplata odszkodowania na podstawie zgloszenia (bez ogledzin, ma to swoja nazwe, ale niestety nie zapamietalem - "szkoda ...cos tam.."), ale tylko w przypadku "malej szkody", wystarczylo zadzwonic na infolinie anonimowo i zapytac o procedury, dowiedzialem sie tego, co, Pani przyjmujaca zgloszenie skrzętnie ukrywala - "mala szkoda", obejmuje wartosc napraw (wg. cennika ubezpieczyciela, do wartosci 2500zl.
Pozdrawiam

Bywalec forum

Postprzez OdszkodowaniaPCO » Pt lut 19, 2016 11:36 am

W przypadku szkody majątkowej, poszkodowany ma prawo wybrać sobie w jaki sposób ma nastąpić naprawienie samochodu. Faktycznie są trzy metody. Pierwsza to metoda kosztorysowa, tu likwidator dokonuje oględzin samochodu i sporządza kosztorys na podstawie którego wykonuje wypłaty odszkodowania. W tej opcji trzeba uważać, ponieważ ubezpieczyciele często zaniżają wartość części, stosują części zamienne zamiast oryginalnych oraz zaniżają stawkę roboczogodziny. Drugą opcją jest naprawienie samochodu we własnym warsztacie i na podstawie przedłożonych faktur ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Jednakże należy pamiętać, iż nie wszystkie warsztaty wystawiają faktury, a czasem ubezpieczyciel bada faktury pod katem ekonomiki, w konsekwencji czego może zmniejszyć niektóre stawki. Trzecią opcją tzw. bezgotówkową jest oddanie samochodu do serwisu współpracującego z ubezpieczycielem, który naprawia samochód i rozlicza się z ubezpieczycielem. Ta opcja jest rzadko wybierana, ponieważ warsztaty do chwili zapłaty przez ubezpieczyciela nie chcą wydać samochodu.

W razie dodatkowych pytań dane kontaktowe w stopce.

Początkujący

Postprzez LilaStruS » Pn kwi 18, 2016 11:20 am

Polecam skorzystanie z usług wykwalifikowanych osób, które w każdej chwili mogą tą sprawę załatwić za Ciebie :) po co sobie psuć nerwy. Ja polecam kancelarię odszkodowawczą Happy End 24.

Bywalec forum

Postprzez Szyduczynski » Wt paź 18, 2016 1:04 pm

Nawet w przypadku naprawy we własnym zakresie i przedstawienie faktur konieczna (w większkości przypadków) jest wizyta likwidatora. W przypadku szkód o niskiej wartości ubezpieczyciele idą niejako na rękę poszkodowanym i wypłacają odszkodowanie po zgłoszeniu, ale wtedy też dobrze jest mieć zdjęcia uszkodzeń.

Powrót do Odszkodowania