Zarejestruj

Zapadnięta studzienka kanalizacyjna a uszkodzony samochód.

Dyskusje na temat szkód, wypadków i odszkodowań. Opinie i porady.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Zapadnięta studzienka kanalizacyjna a uszkodzony samochód.

Postprzez r4mir3z » Pt gru 09, 2016 11:45 am

Witam

Wczoraj wpadłem prawą stroną swojego samochodu w zapadniętą studzienkę kanalizacyjną, samochód nie nadaje się do dalszej jazdy, wezwałem policję, został sporządzony protokół i kazali się kontaktować z urzędem miasta. Urząd miasta stwierdził ,że studzienka jest własnością wodociągów i tam powinni podać mi numer ubezpieczenia. Obecnie wodociągi nie chcą podać mi żadnych danych pomimo ,że od razu po zdarzeniu złożyłem wniosek w którym opisałem całe zdarzenie. Auto stoi u mechanika ale muszę czekać na rzeczoznawce żeby ocenił szkodę, problem w tym ,że nie mam żadnych danych.

Czy zarząd wodociągów może uchylać się od podania numeru polisy? Czy mają na to jakiś określony czas?

Z tego co wiem to w obecnej chwili nie mogę nawet zacząć naprawy...

Pomoże ktoś?

Bywalec forum
Podziękował : 0 razy

Re: Zapadnięta studzienka kanalizacyjna a uszkodzony samochód.

Postprzez OdszkodowaniaPCO » Pt gru 16, 2016 10:41 am

Niestety nie napisał Pan jakiej dokładnie treści wniosek Pan złożył do wodociągów, a może to mieć bardzo istotne znaczenie.
Odpowiadając zaś na pytania – zarząd wodociągów nie ma prawnego obowiązku podania Panu numeru polisy, natomiast zwykle leży to w ich interesie – wówczas szkoda jest likwidowana z ich OC. Radzimy więc udać się ponownie do urzędu i zażądać od nich pilnego podania tych danych pod rygorem skierowania roszczenia bezpośrednio do nich. Jeżeli to nie odniesie zamierzonego celu – wówczas proponujemy wysłać im wezwanie do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego– to zazwyczaj motywuje urzędy do podawania numerów polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Nie jest też tak, że obecnie musi Pan bezczynnie oczekiwać na reakcję z ich strony. Nie jest konieczne wstrzymywanie się z naprawą pojazdu do chwili oględzin likwidatora. Należy dobrze udokumentować szkodę oraz jej zakres (proszę wykonać dużo zdjęć, dokładnie obrazujących uszkodzenia pojazdu). Następnie może Pan dokonać naprawy pojazdu (póki co niestety na swój koszt) i zażądać od wodociągów pokrycia zapłaconych przez Pana faktur za naprawę. Ewentualnie może Pan poprosić dowolnego rzeczoznawcę ds. mechaniki pojazdowej o sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu (najlepiej w systemie Audatex lub EurotaxGlass) i następnie zażądać od wodociągów zapłaty sumy wynikającej z kosztorysu. W tym scenariuszu musi się Pan liczyć z kosztem sporządzenia takiej wyceny (zwykle około 300 zł) – natomiast finalnie powinien go pokryć ubezpieczyciel wodociągów, więc może Pan zażądać od nich pokrycia również faktury za sporządzenie kosztorysu.

W razie dalszych pytań służymy pomocą.

Z poważaniem,

Powrót do Odszkodowania