Zarejestruj

Zaniżony kosztorys odszkodowania oc

Odszkodowania za wypadki drogowe i kolizje na z udziałem samochodów, motocykli, pieszych z ubezpieczenia AC, OC, NNW. Jak wygląda wypłata odszkodowania z OC sprawcy? Rzeczoznawstwo samochodowe i szacowanie strat. Opinie i pomoc w rozwiązywaniu problemów ze zwrotem kosztów naprawy samochodu, leczenia, rehabilitacji.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Zaniżony kosztorys odszkodowania oc

Postprzez sebekmati » So lis 26, 2016 2:15 pm

Witam. Dostałem taki kosztorys. Czy jeśli jest wgniecenie maski i błotnika czy mogę żądać wymiany na nowe elementy, bo według pzu nadaje się do szpachlowania. I mają strasznie niskie stawki za robocizne.

CCF20161126_00000 — kopia.jpg
CCF20161126_00000 — kopia.jpg (110.58 KiB) Przeglądane 4471 razy

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący

Re: Zaniżony kosztorys odszkodowania oc

Postprzez magda1234 » Pt gru 09, 2016 8:53 am

Takie niskie stawki za robocizne to bardzo powszechna praktyka towarzystw. Też miałam taką sytuację. Wysłałam tą wycenę do kancelarii Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań i tam policzyli to od nowa. Wyszło chyba 500zł dodatkowo.

Zasłużony
Podziękował : 4 razy

Postprzez mfind » Pn lut 13, 2017 2:22 pm

W ramach umowy ubezpieczenia OC towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest przyjąć w wycenie szkody ceny nowych części (oryginalnych bądź sygnowanych logiem producenta). Stawki za roboczogodzinę powinny być zgodne ze stawkami obowiązującymi na lokalnym rynku. Przy likwidacji szkody z OC sprawcy obowiązuje zasada pełnej kompensaty szkody wynikająca wprost z zapisów k.c.

Początkujący

Postprzez daroosia20 » Wt lut 14, 2017 9:19 am

Witam. Panowie mam podobny problem zaniżyli mi kosztorys. Warsztat wycenil na 2500 a pzu na 1280 jak to mozliwe? Policzyli zamienniki a nie oryginalne a mam wariant serwisowy czyli naleza sie nowe oryginalne czesci...

Napisali mi: Uprzejmie informuję, iż uznanier części oryginalnych może nastąpić wyłącznie po udokumentowaniu naprawy rachunkiem i kalkulacją.

Zasłużony

Postprzez mfind » Wt lut 14, 2017 9:45 am

Podstawowym obowiązkiem ubezpieczyciela, w ramach likwidacji szkody z OC, jest przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego, czyli do stanu sprzed szkody, co oznacza, że stan samochodu po naprawie ma odpowiadać stanowi pojazdu przed uszkodzeniem. Zatem, co do zasady, w sytuacji, gdy w samochodzie były zamontowane części oryginalne, w kosztorysie powinny zostać uwzględnione takie części.
Nie musisz przedstawiać rachunków ani faktur, bo w ramach OC nie masz obowiązku naprawiać samochodu, a ubezpieczyciel, mimo to, ma obowiązek sporządzenia rzetelnej wyceny i dokonania pełnej restytucji szkody.

Początkujący

Postprzez daroosia20 » Wt lut 14, 2017 12:15 pm

mfind dzieki za odpowiedz :)
A jak sprawa się ma jesli chodzi o AC?

Mi uszkodzono na parkingu sprawca nieznany

Zasłużony

Postprzez mfind » Wt lut 14, 2017 12:35 pm

Ze względu na to, że AC to ubezpieczenie dobrowolne, podstawę do wyliczenia należnej kwoty stanowią ogólne warunki ubezpieczenia. Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia, jaki posiadasz.

Początkujący

Postprzez daroosia20 » Wt lut 14, 2017 12:47 pm

Posiadam wariant serwisowy

Zasłużony

Postprzez mfind » Wt lut 14, 2017 1:38 pm

Wariant warsztat polega na tym, że likwidacja szkody przebiega bezgotówkowo, czyli warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Tym samym warsztat sporządza kosztorys, a ubezpieczyciel powinien go zaakceptować. Zazwyczaj naprawa samochodu odbywa się w autoryzowanych serwisach, aczkolwiek trzeba zerknąć do OWU, bo w zależności od danej umowy AC, zapisy OWU mogą się nieznacznie różnić. Żadna ustawa,w sytuacji likwidacji szkody z AC, nie nakłada na ubezpieczycieli obowiązku stosowania do naprawy części oryginalnych.

Początkujący

Postprzez daroosia20 » Śr lut 15, 2017 7:12 pm

Byłem w PZU, kazali mi opisać cała sytuacje w odwołaniu. Babka powiedziała że na nowy samochód pierwsze 3 lata należy się wariant serwisowy (później ewentualnie optymalny). Stad moje pytanie dlaczego PZU policzyło mi zamienniki a nie części nowe oryginalne??

Myslicie że warto iść do Rzecznika ubezpieczonych??

Nie wiem co za bardzo robić

Pozdrawiam

Następna strona

Powrót do Odszkodowania komunikacyjne