Zarejestruj

Kolizja i brak OC

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Początkujący
Podziękował : 1 razy

Kolizja i brak OC

Postprzez kierowcabombowca » So sty 06, 2018 5:25 pm

Cześć,

Mam problem, miałem ostatnio drobną stłuczkę autem moich rodziców. Niestety bez policji się nie obyło, nie miałem przy sobie kwitu OC więc policjanci próbowali sprawdzić na komputerze czy ta polisa jest wykupiona ( ja nie wiedziałem bo bardzo rzadko korzystam z ich auta ). Policjanci nie byli w stanie mi powiedzieć na 100% czy mam tą polisę czy nie, więc kazali napisać oświadczenie że ja zaręczam że je posiadam, no i po sprawie. Jak się później okazało w domu, tego ubezpieczenia nie ma... Co gorsze nie ma go od dwóch lat! (Nie pytajcie proszę jak to się stało, bo sam nie wiem jak można tak długo nie płacić OC bo się "zapomniało"). Kontynuując, dostałem dokumenty od ubezpieczalni poszkodowanego abym opisał wypadek, trzeba tam wpisać numer polisy którego nie mam. Nowe ubezpieczenie zostało wykupione.

Teraz moje pytania,

Czy jest jakikolwiek sens szukać tych ludzi i próbować dojść z nimi do porozumienia ( szkoda była znikoma ) ? Nie mam do nich kontaktu a cała sprawa zaszła w mieście do którego z domu mam 200km (studiuje tam w weekendy) i nie wiem czy jest sens jechać tam do wydziału ruchu drogowego aby uzyskać dane poszkodowanego, a potem go szukać po adresie.Tylko po to żeby się dowiedzieć że to i tak nie ma sensu bo jest za późno.

Czy po zgłoszeniu sprawy do jego ubezpieczalni jest już za późno i nie ma szans na porozumienie, ani na uniknięcie kary z UFG ?

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam serdecznie.

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący
Podziękował : 0 razy

Re: Kolizja i brak OC

Postprzez Kogut88 » N sty 07, 2018 10:15 am

Poszkodowany zgłosił szkodę do własnego Zakładu Ubezpieczeń, który mu wypłaci odszkodowanie i będzie regresował do Twojego (a w zasadzie zrobiłby to, gdybyś takowego miał). W przypadku braku OC ppm sprawa trafia do UFG (skąd prawdopodobnie przyjdzie kara 4200zł do rodziców) a dodatkowo trzeba będzie oddać za naprawę samochodu. I to jest zgodne z prawem.

Możesz pojechać do ludzi, opłacić im warsztat i poprosić o anulowanie zgłoszenia (to jest możliwe), ale szczerze wątpię czy to wypali. Nikt nie będzie robił sobie pod górkę, bo ktoś inny nie pomyślał. IMO takie kombinowanie może ewentualnie opóźnić karę z UFG.

Jeżeli ZU zgłosi sprawę do UFG, to kara teoretycznie powinna przyjść szybciej. Jeżeli poszkodowany anuluje zgłoszenie szkody (bo zapłacisz z własnej kieszeni za naprawę) to UFG ma swoje algorytmy do wyszukiwania przerwania ciągłości i też w końcu przyjdzie.

Aha, i sprawdź lepiej dokładnie od kiedy nie ma tej polisy. Jeżeli sprawa nie dotyczy świeżo kupionego samochodu, a wcześniejsza polisa opłacona była w 100%, to OC powinno odnowić się automatycznie (a papiery przyjść do rodziców) Taka wznowiona polisa, mimo braku opłacenia składki działa normalnie. Na stronie UFG możesz sprawdzić, czy w dniu zdarzenia Twój pojazd miał jakąś polisę OC.
Za ten post autor Kogut88 otrzymał podziękowanie od:
kierowcabombowca

Bywalec forum

Postprzez versus » Pn sty 08, 2018 8:55 am

Dodam tylko, że policja z całą pewnością nie udostępni Tobie danych poszkodowanego - ochrona danych osobowych.

Początkujący

Postprzez MonikkaD76 » Cz lut 01, 2018 12:27 pm

Znalazłam artykuł dotyczący konsekwencji stłuczki drogowej, ale jest on w odniesieniu do osoby poszkodowanej. Link do artykułu
https://mediatorexpert.pl/nasze-sprawy/konsekwencje-stluczki-drogowej-odszkodowanie-dla-poszkodowanego

Początkujący

Postprzez amaliaa » Śr lut 14, 2018 8:25 am

Patowa sytuacja. Nie da się nic zrobić. Rada na przyszłość - bez dowodu rejestracyjnego i polisy nie ruszamy auta...

Powrót do Ubezpieczenie OC