Zarejestruj

Zamiana samochodu, co z ubezpieczeniem ?

Dyskusje na temat ubezpieczeń: Assistance i NNW (Następstw Nieszczęśliwszych Wypadków). Rady i pomoc w problemach.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Zamiana samochodu, co z ubezpieczeniem ?

Postprzez Gebels » Śr mar 16, 2016 5:24 pm

Witam, będę robił zamianę samochodu, czyli pierwszy raz w życiu będe kupował i sprzedawał auto, wcześniej tego nie robiłem. Nie wiem jakie są przepisy, co z moją polisą ubezpieczeniową na mój samochód który sprzedaję, przekazać ją kupującemu ? tak samo co z polisą auta które kupuje, sprzedający ma mi ją przekazać ? mogę takim samochodem wrócić do domu jeśli oc nie jest wykupione na mnie ? strasznie to pomieszane wszystko, mam nadzieję że ktoś mi to prosto wytłumaczy...

Doradca reklama

Podpowiadam

Bywalec forum
Podziękował : 1 razy

Re: Zamiana samochodu, co z ubezpieczeniem ?

Postprzez Superubezpieczenia » Cz mar 17, 2016 2:57 pm

Witam,
w momencie sprzedaży zbywca pojazdu powinien przekazać ważną umowę OC, która wraz z dowodem zakupu stanowi potwierdzenie posiadania OC.

Ważne jest, by na umowie kupna -sprzedaży zamieścić nie tylko datę ale i godzinę. W razie szkody łatwiej będzie udowodnić kto kierował pojazdem.

Początkujący

Postprzez Gebels » Cz mar 17, 2016 3:22 pm

Już poczytałem trochę i zrozumiałem to tak :

Kupujący :

- po kupnie jedzie do WK, zanosi stare tablice i wyrabia nowe
- dzwoni do swojego TU i informuje o sprzedaży auta
- dzwoni do TU sprzedającego i informuje o zmianie wlasciciela

Sprzedajacy

- informuje TU ze sprzedal auto

coś jeszcze ??

Doradca
Podziękował : 2 razy

Postprzez Ubea » Pt mar 18, 2016 9:33 am

Polisa OC automatycznie przechodzi na osobę kupującą auto i jeżeli nabywca nie wypowie ubezpieczenia, to może z niego korzystać do końca okresu. Dlatego sprzedając auto, najlepiej umówić się z kupującym, by wypowiedział umowę OC. Dzięki temu będziesz mógł ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres.
W przypadku polis nieobowiązkowych (np. AC) w warunkach ubezpieczenia zwykle jest zapis wykluczający przeniesienie ubezpieczenia na nową osobę. W takim wypadku w momencie sprzedaży auta, AC wygasa, a sprzedający może złożyć wniosek o zwrot składki za niewykorzystany okres.
O tym, o czym trzeba pamiętać, kupując lub sprzedając auto, pisaliśmy więcej tu: https://ubea.pl/Umowa-kupna-i-sprzedazy-samochodu-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1028/

Pozdrawiam,
Katarzyna
Ubea.pl

Początkujący

Postprzez Gebels » Pt mar 18, 2016 11:33 am

No tak, ale przecież wysokość składki każdy ma inną to jak to wtedy wygląda ? ja np płacę 1500zł a tamta osoba 500zł, wtedy mam coś dopłacac ?

Doradca
Podziękował : 2 razy

Postprzez Ubea » Pt mar 18, 2016 12:48 pm

Ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela może dokonać rekalkulacji składki, obniżyć ją lub podwyższyć. Jeżeli podwyższy to tak, trzeba będzie dopłacić. W takiej sytuacji warto skorzystać z porównywarki (link do naszej znajdziesz w podpisie), bo może się okazać, że gdzieś znajdziesz tańsze OC.
O tym co się dzieje z OC przy sprzedaży pisaliśmy też tutaj: https://ubea.pl/Co-sie-dzieje-z-ubezpieczeniem-OC-przy-sprzedazy-samochodu,artykul,715/

Powrót do Pozostałe ubezpieczenia samochodowe