Zarejestruj

Nieubezpieczony absolwent liceum

Wszytko na temat dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Aktualne składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Nieubezpieczony absolwent liceum

Postprzez MamaAbsolwenta » Cz cze 16, 2016 11:28 am

Mój syn poszedł wyrobić kartę EKUZ. Poinformowano go, że nie jest ubezpieczony, i że rodzice nigdy nie zgłosili go do ubezpieczenia. Jest już po maturze, jest absolwentem liceum. Przyjęcie w poczet studentów odbędzie się dopiero na początku października.
Po informacji o braku ubezpieczenia zgłosiłam dziecko jako członka rodziny do ubezpieczenia – aby zrealizować obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Nadal syn nie może uzyskać karty EKUZ a jego ubezpieczenie jest kwestionowane przez urzędników NFZ.

Urzędnicy twierdzą, że nie jest już uczniem i dlatego nie ma mowy o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - ponieważ nie został skutecznie zgłoszony to mu się już teraz ubezpieczenie nie należy. Jednocześnie nie może być zgłoszony jako członek rodziny, bo
Przez członka rodziny należy rozumieć następujące osoby niepodlegające
ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu:
- dziecko własne … do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej … do ukończenia 26 lat
A on się skończył uczyć a nie zaczął się uczyć bo jeszcze nie został studentem.

Ja chcę się powołać na następujące podstawy prawne:

Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:
uczniowie oraz słuchacze zakładów kształcenia nauczycieli w rozumieniu przepisów o systemie oświaty niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu;

Syn jest uczniem:

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty:
Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych rozpoczyna się co roku 1 września, a kończy 31 sierpnia następnego roku (art. 63. USO). Przepis ten nie zawiera żadnych wyjątków. Zatem absolwent, który odebrał świadectwo przed 31 sierpnia ma status ucznia aż do 31 sierpnia.
Prawo do ubezpieczenia społecznego dla uczniów:
Dla celów ubezpieczeń społecznych uznaje się, że uczniem do 31 sierpnia każdego roku jest osoba, która:
· ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.
A ubezpieczenia społeczne w Polsce to: system ubezpieczenia i zaopatrzenia społecznego, system ubezpieczenia zdrowotnego, świadczenia z tytułu bezrobocia oraz świadczenia rodzinne.

Więc ma prawo do świadczeń zdrowotnych:

Wygaśnięcie prawa do świadczeń zdrowotnych
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa osobom, które ukończyły szkołę:
· ponadgimnazjalną – po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów,
(art. 67 ust 5 pkt. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Czy ktoś może potwierdzić - mam czy nie mam racji? Jak wybrnąć z tej sytuacji? Jakie

Doradca reklama

Podpowiadam

Powrót do Ubezpieczenie zdrowotne