Zarejestruj

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Wszytko na temat dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Aktualne składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.
Początkujący
Podziękował : 0 razy

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Postprzez abc9341 » Pn lip 24, 2017 7:43 pm

Dzień dobry,

jestem studentem studiów magisterskich i pracuję na umowę zlecenie w pewnej firmie. Ostatnio, kiedy poszedłem do lekarza, otrzymałem informację, że ZUS nie potwierdza mojego ubezpieczenia zdrowotnego i muszę złożyć oświadczenie, że jestem ubezpieczony. Moja mama jest rencistą, a tata na emeryturze. Pani w recepcji stwierdziła, że powinienem zostać jak najszybciej zgłszony przez rodziców w ZUS'ie. Czy rodzice powinni mnie zgłosić w ZUS'ie? Czy jestem ubezpieczony? Co powinienem w tej sytuacji zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Doradca reklama

Podpowiadam

Początkujący

Re: Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Postprzez OpiekunBezpieczny » Pn lip 24, 2017 11:26 pm

abc9341 napisał(a):Dzień dobry,

jestem studentem studiów magisterskich i pracuję na umowę zlecenie w pewnej firmie. Ostatnio, kiedy poszedłem do lekarza, otrzymałem informację, że ZUS nie potwierdza mojego ubezpieczenia zdrowotnego i muszę złożyć oświadczenie, że jestem ubezpieczony. Moja mama jest rencistą, a tata na emeryturze. Pani w recepcji stwierdziła, że powinienem zostać jak najszybciej zgłszony przez rodziców w ZUS'ie. Czy rodzice powinni mnie zgłosić w ZUS'ie? Czy jestem ubezpieczony? Co powinienem w tej sytuacji zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Co do zasady "dziecko" do 26. roku życia podlega pod ubezpieczenie zdrowotne rodziców, pod warunkiem że nadal się uczy. Pytanie jeszcze w jakim trybie studiujesz - stacjonarnie, czy zaocznie? Zarówno z renty oraz emerytury odciągane są składki na ubezpieczenie zdrowotne. Któryś z rodziców faktycznie powinien zgłosić Cię do ubezpieczenia w Zusie (prawdopodobnie dzień po obronie licencjata Twoja uczelnia wysłała informację o ZUS, że straciłeś status studenta i stąd konieczność ponownej rejestracji; na mojej uczelni tak robili więc podejrzewam, że wszędzie tak się dzieje). Z umowy zlecenie na pewno odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, co do zdrowotnego, to chyba musiałbyś dodatkowo o to wystąpić do swojego pracodawcy wykazując, że jest to Twoje jedyne źródło utrzymania i prosisz o odprowadzanie takich składek. Jednak w tym wypadku wydawałoby się to nieuzasadnione, chyba że masz już więcej niż 26 lat. Nie jestem specjalistą z dziedziny ubezpieczeń zdrowotnych, polecam zapoznać się z poniższymi stronami:
http://www.mz.gov.pl/system-ochrony-zdrowia/powszechne-ubezpieczenie-zdrowotne/obowiazkowe-ubezpieczenie-zdrowotne/
http://kadry.infor.pl/ubezpieczenia-spoleczne/oplacanie-skladek/734168,Skladki-ZUS-od-umowy-zlecenia-2016.html

Myślę, że rozwieją Twoje wątpliwości, a w razie potrzeby zawsze możesz wykonać telefon do ZUS. Koniec języka zawsze za przewodnika :)

Ze swojej strony mogę polecić Ci ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Posiadając status studenta możesz skorzystać z warunków dedykowanych właśnie dla tej grupy osób. Mogę tylko dodać, że warto skorzystać z takiego rozwiązania, bo analogiczne ubezpieczenia NNW dla "niestudentów" są z reguły 4 razy droższe. Szczegóły znajdziesz w moim podpisie :)

Początkujący

Postprzez BlackRose » Pt lip 28, 2017 11:48 am

A czy przypadkiem nie ma możliwości ubezpieczenia się na uczelni? Kiedyś tak było.

Początkujący

Postprzez abc9341 » Wt sie 08, 2017 3:11 pm

A więc tak rodzic poszedł dzisiaj mnie zgłosić do ZUSu i Pani w okienku powiedziała, że powinienem mieć to płacone przez pracodawcę. Problem w tym, że pracodawca tego nie płaci i co teraz?

Początkujący

Postprzez abc9341 » Wt sie 08, 2017 3:24 pm

Dodam jeszcze, że sytuacja wyglądała następująco, byłem studentem, kiedy rozpocząłem pracę, później skończyłem studia pierwszego stopnia. Do tego momentu pracodawca nie płacił, żadnych składek. Później, przez jakieś 2 miesiące płacone były składki przez pracodawcę, aż do momentu rozpoczęcia przeze mnie studiów mgr. Od tego momentu pracodawca znowu przestał płacić składki. Czy rodzic w takiej sytuacji nadal ma możliwość zgłoszenia mnie do ubezpieczenia?

Początkujący

Postprzez novakm » Cz gru 28, 2017 11:16 am

Zapisz się już dziś i rozpocznij naukę w lutym 2018r.!!! w jednej z naszych BEZPŁATNYCH szkół: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum, Policealna Szkoła Zawodowa np. technik administracji, technik informatyk, technik usług kosmetycznych lub Asystentka stomatologiczna.
Możesz też ukończyć u Nas Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe np. Technik Elektryk a także Policealną Szkołę Promocji Kadr np. Asystent Nauczyciela Przedszkola.
I wiele, wiele innych kierunków!!!!
Wydajemy Legitymacje i Zaświadczenia
NOVA Centrum Edukacyjne Sp. z o.o.
ul. Pl. Lotników 7
70-414 Szczecin
796-400-439, (91) 307 09 22
szczecin@nova.edu.pl
www.nova.edu.pl

Powrót do Ubezpieczenie zdrowotne