Zarejestruj

Czy z OC sprawcy należy się naprawa na oryginalnych częściach?

Forum o ubezpieczeniach OC (Odpowiedzialności Cywilnej) pojazdów. Gdzie znajdziemy aktualnie najtańsze ubezpieczenie OC? Jak będzie jego koszt? Jaką firmę wybrać? Porady i opinie.
Początkujący
Posty: 1
Dołączył(a): Pn wrz 03, 2018 8:11 pm
Podziękował : 0 razy
Pomógł: 0 razy

Czy z OC sprawcy należy się naprawa na oryginalnych częściach?

Postprzez witold1981 » Pn wrz 03, 2018 8:55 pm

Do kolizji doszło na parkingu. Sprawca przyznał się do winy, spisałem z nim oświadczenie. Zadzwoniłem do jego ubezpieczyciela. Wybrałem zakład lakierniczy, w którym ma być naprawiona szkoda. Jako że ten zakład ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem sami wyceniali szkodę. Oznajmili mi, że usterka ma być naprawiona na zamiennikach, a jak chcę oryginalne części to muszę dopłacić z własnej kieszeni. Samochód jest z 2007 roku, 11-latek. Czy na to auto należy mi się naprawa na częściach oryginalnych? Czy zgodzić się na zamienniki?

Doradca reklama
 
Posty: 344
Dołączył(a): Cz lip 05, 2007 9:29 am

Podpowiadam

Doradca
Avatar użytkownika
Posty: 333
Dołączył(a): Śr mar 09, 2016 2:16 pm
Podziękował : 2 razy
Pomógł: 13 razy

Re: Czy z OC sprawcy należy się naprawa na oryginalnych częściach?

Postprzez Ubea » Wt wrz 04, 2018 6:25 am

Ogólna zasada w przypadku odszkodowania z OC sprawcy brzmi: jeśli przed zdarzeniem w aucie były oryginalne części, to w kosztorysie naprawy mają być także uwzględnione oryginały.

W tej sprawie wypowiadał się także Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 85/11). Z tego postanowienia wypływa wniosek, że części oryginalne powinny być bezwzględnie stosowane, jeżeli:

1) pojazd jest jeszcze objęty gwarancją producenta i w okresie gwarancji był serwisowany w oparciu o części oryginalne bezpośrednio pochodzące od producenta;

2) przemawia za tym szczególny interes poszkodowanego, np.

a) pojazd nie znajduje się już na gwarancji producenta, ale poszkodowany serwisował pojazd w oparciu o części oryginalne, a kontynuacja takiej „historii" może wpłynąć na wartość handlową pojazdu;

b) poszkodowany naprawi pojazd mechaniczny z wykorzystaniem części oryginalnych i przedstawi fakturę lub rachunek za naprawę.

Powrót do Ubezpieczenie OC



 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników